Sagitta
Varukorg
0 SEK
exkl. moms

Kontakta oss

 

Anders Uppström
VD
Order och kundsupport
anders@sagitta.se
 
Calle Andersson
Inköp
Order och kundsupport
calle@sagitta.se
Camilla Hallberg
Inköp
Order och kundsupport
camilla@sagitta.se
Helena Eklund
Ekonomi
Order och kundsupport
helena@sagitta.se

Tel. 0501-163 44

Jarkko Laakkonen
Logistik
Order och kundsupport
jarkko@sagitta.se
 
Lars Lennartsson
Logistik
Order och kundsupport
lars@sagitta.se
Kjelle Malmgren
Logistik
Order och kundsupport
kjelle@sagitta.se
 



Kontakt
information



Om 
Sagitta

Beställningar order@sagitta.se
Allmänna frågor sagitta@sagitta.se

Öppettider
måndag-torsdag 8:00 - 16:30
fredag 8:00 - 16:00

Tel
0501-163 44

Adress
Sagitta Pedagog AB
Förrådsgatan 33 A
542 35  MARIESTAD
Sverige

Företagsuppgifter  
Sagitta Pedagog AB
Organisationsnr: 556472-6189.
VAT.nr: SE556472618901.
Godkänd för F-skatt.
 

Bank
NORDEA Bank AB 
Plusgiro: 38 14 88-6
Bankgiro: 5124-2626
SWIFT: NDEASESS
IBAN:   SE63 9500 0099 6026 0381 4886

 

Sagitta startades av Rolf Bergbom och Nils Litsne 1987. 
Vi håller till i Mariestad, en liten stad vid Vänern, med ett centralt läge i södra Sverige. 
Inriktningen var från början att sälja pedagogiskt materiel inom Ma/NO till skolor. Som ett komplement till katalogen startade vi vår hemsida 1997. Där presenteras hela vårt sortiment, nya artiklar, aktuella priser och specialerbjudanden. Tack vare hemsidan har nya kundgrupper, som t.ex. företag, organisationer och privatpersoner hittat oss och därmed har även sortimentet breddats.

Vår ambition är att alltid erbjuda
Hög kvalitet och låga priser

Vi köper direkt från tillverkarna. Därför slipper Ni fördyrande mellanhänder och kan få bra priser utan att vi tummat på kvaliteten.

Snabba leveranser
Vi har normalt samtliga artiklar i lager och levererar senast dagen efter det att vi mottagit beställningen.

Snabb service
Vi har en egen serviceverkstad och åtgärdar normalt eventuella problem inom ett dygn. Det går alltid bra att ringa för att få råd om hur materielen ska användas.

Miljö och kvalitet
Vi arbetar efter en miljöplan och är anslutna till FTI-registret för emballageåtervinning och till Elretur för återvinning av elektriska och elektroniska produkter. Naturligtvis följer vi lagen och är registrerade i Naturvårdsverkets EE-register och batteriregister.
Vi följer även en kvalitetsplan som säkrar att artiklarna både har hög teknisk kvalitet och är pedagogiskt lämpliga för skolbruk. 

Artiklar som lyder under CE-direktiven är CE-godkända.

Välkommen hit om det är någon produkt du vill titta lite närmare på! 
Slå oss gärna en signal innan du kommer. 
Öppettider: 
måndag-torsdag 8:00 - 16:30
fredag 8:00 - 16:00
Adress:

Förrådsgatan 33A
542 35  Mariestad

Klicka här för karta (Eniro.se)
   
Besök gärna vår systersida www.lab4Kids.se